Baidarės – nuo senovės žinomas transportas

Senovinės baidarės

Šiandien baidarės yra ne kas kita kaip vasaros pramoga, ypač lietuviams, tačiau anksčiau tai buvo labai svarbi transporto priemonė. Europos muziejuose galima rasti net XVI a. kurtas baidares, kuriomis plaukiojo tų laikų medžiotojai. Nors gali skambėti keisti, tačiau baidares ir kanojas anksčiau žmonės naudojo daugiau medžioklei. Turbūt esate pastebėję, kokios tylios yra baidarės, todėl galima priartėti prie medžioklės objekto jo neišbaidant. Tai buvo aktualiausia vandeningų kraštų gyventojams, pavyzdžiui eskimams.

Patogios baidarės buvo ir nedideliam grobiui parsigabenti. Žinoma, kadangi tai vandens transporto priemonė, medžiotojai jas naudojo ne tik medžioklėms, bet taip pat ir žvejybai, kelionėms. Pastebėjus, jog ne visa šeima gali tilpti į ne itin didelę baidarę, jos ėmė ilgėti. Kai kurios jų siekdavo net virš 10 ar virš 15 metrų – į tokią tilpdavo gausus būrys gentainių ir nereikėdavo kelių baidarių norint judėti iš vienos vietos į kitą. O judama buvo dėl įvairių priežasčių – nebepalankių gyvenimo sąlygų, tykančių pavojų ir kt.

Kalbant apie baidarės ilgį, įdomu tai, kad kuo ji ilgesnė, tuo didesnis gali būti jos greitis. Žinoma, iki tam tikros ribos. Trumpos baidarės užima mažesnį vandens paviršiaus plotą, todėl dėl svorio jos šiek tiek giliau grimzta, tuo tarpu ilgesnė išlieka aukščiau ir tai leidžia judėti greičiau. Standartinės mūsų siūlomos VISTA dvivietės baidarės yra beveik 5 metrų ilgio. Tai optimalus ilgis tiek talpos, tiek ir greičio bei valdymo klausimais. Į turistines baidares telpa nemažai mantos, o jų greitis yra pakankamas ne tik ramiam, bet ir smagesniam pasiplaukiojimui baidarėmis Lietuvos upėmis ar ežerais. Be viso to, 5 metrų ilgio nesiekiančią baidarę nėra labai sunku suvaldyti. Ypač jei ją irkluoja du susiderinę irkluotojai.

Baidarės vairas – vyro rankose

Žvelgiant į istoriją dažnu atveju irkluodavo vienas žmogus, retkarčiais daugiau. To priežasčių yra įvairių. Pirmiausia, baidarės irklai tikrai nebuvo tokie lengvi kaip dabar, juos reikėjo gebėti nulaikyti ir valdyti. Taip pat, rūpintis šeimos transportavimo saugumu bei medžiokle buvo patikima šeimos galvai – vyrui. Moterys ir vaikai daug ko daryti negalėjo. Vėliau, be abejo, tėvai apmokydavo savo sūnus valdyti baidares, jie pakeisdavo silpstančius tėvus.

Šiandien baidarės jau atlieka daugiausiai tik turistinius darbus, tai yra puiki laisvalaikio pramoga. Taip pat gali būti naudojamos sportui, kuris pastaruoju metu kiek išpopuliarėjo. Tačiau girdėti apie žmones, besileidžiančius į medžioklę baidare jau neteko girdėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>